Milé dámy, milí panové, slavnostně přísahám, že budu s nesmírnou úctou dbát o blaho všech poštolek...

Červenec 2009

Amelie ....

17. července 2009 v 20:36 | Garnity |  film

Zrádná je víra

15. července 2009 v 18:32 | Garnity |  literatura
člověk někdy cítí,že už na něj kašlou úplně všichni...

Zrádná je víra

Na kolenou skláním hlavu
ponížená, potupená,
v tvá bedra vkládám své hříchy,
hříchy nevděčných.

Prosím, klopím zrak
ponořená, pohlcená,
v tvých rukou hledám odpuštění,
odpuštění milosrdných.

Vstávám s hlavou vztyčenou
zrazená, zneuctěná,
v tvých očích našla jsem opovržení,
opovržení lidskou nicotou.

Schumann Träumerei

15. července 2009 v 18:30 | Garnity |  hudba

USA for Africa - We are the world

14. července 2009 v 20:27 | Garnity |  hudba

Harry Potter a Princ dvojí krve - premiéra 16.7.2009

5. července 2009 v 9:30 | Garnity |  film
Režie
David Yates

Námět
J.K. Rowling

Scénář
Steve Kloves

Produkce
David Barron
David Heyman
Lionel Wigram

Hudba
Nicholas Hooper

Kamera
Bruno Delbonnel

Herci
Daniel Radcliffe Harry Potter
Emma Watsonová Hermione Grangerová
Rupert Grint Ron Weasley
Michael Gambon Albus Dumbledore
Alan Rickman Severus Snape
Helena Bonham Carterová Bellatrix Lestrangeová
Jim Broadbent Horace Slughorn (Křiklan)
Robbie Coltrane Rubeus Hagrid
Timothy Spall Peter Pettigrew
David Thewlis Remus Lupin
Maggie Smithová Minerva McGonagallová
Julie Waltersová Molly Weasleyová
Mark Williams Arthur Weasley
Tom Felton Draco Malfoy
Matthew Lewis Neville Longbottom
James Phelps Fred Weasley
Oliver Phelps George Weasley
Natalia Tenaová Nymphadora Tonksová
Bonnie Wrightová Ginny Weasleyová
David Bradley Argus Filch
Warwick Davis Filius Flitwick
Helen McCroryová Narcissa Malfoyová
Richard Griffiths strýc Vernon Dursley
Fiona Shawová Petunia Dursley
Jessie Caveová Lavender Brown
Hero Fiennes-Tiffin Tom Riddle - věk 11
Dave Legeno Fenrir Greyback
Freddie Stroma Cormac McLaggen
Devon Murray Seamus Finnigan
Shefali Chowdhury Parvati Patil
Afshan Azad Padma Patil
Ralph Ineson Amycus Carrow
Amelda Brownová paní Coleová
Johnpaul Castrianni Yaxley
Charlie Bennison Sanguini
Martin Ballantyne Scary Face
Chris Wilson Daily ProphetHarry Potter and the Half-Blood Prince
Kinopremiéra v ČR 16.7.2009
140 min.


Návratem Lorda Voldemorta působí Smrtijedi spoušť jak ve světě mudlů, tak ve světě kouzelníků a Bradavice už dávno nejsou tím bezpečným místem, jakým kdysi bývaly. Harry má podezření, že nebezpečí je přímo v Bradavicích, ale Brumbál se soustředí na přípravu na poslední bitvu, která se rychle blíží. Potřebuje, aby mu Harry pomohl odkrýt důležitý klíč, který vede k rozuzlení Voldemortovy obrany - rozhodující informaci ale zná jen bývalý bradavický profesor Horác Křiklan. Vědom si toho přiměje Brumbál svého starého kolegu, aby se vrátil na své staré místo, a slíbí mu vyšší plat, větší kancelář a navíc možnost učit slavného Harryho Pottera.

Mezitím útočí na studenty ještě úplně jiný nepřítel - teenagerovské hormony. Harryho dlouhodobé přátelství s Ginny Weasleyovou přerůstá v hlubší city, ale v cestě stojí její přítel, Dean Thomas, a to nemluvě o jejím velkém bratru Ronovi. Jenže Ron má svých starostí dost s romantickými pletkami - Lavender Brownová nešetří svou láskou k němu a Hermiona v ústraní žárlí, ale je rozhodnuta neprojevit své city za žádnou cenu. A k tomu všemu ještě čokolády napuštěné nápojem lásky, které skončí ve špatných rukách a všechno naprosto změní.

Romantika všude vzkvétá, ale jeden ze studentů zůstává od toho všeho stranou, neboť má v hlavě úplně jiné věci. Je rozhodnut vystoupit z davu a zanechat po sobě stopu, byť temnou. Láska je sice ve vzduchu, ale tragédie se blíží a ani Bradavice už nikdy nebudou takové, jaké bývaly.

David Yates, který režíroval letní trhák roku 2007 "Harry Potter a Fénixův řád," se vrací jako režisér dalšího pokračování "Harry Potter a Princ dvojí krve." David Heyman, producent všech filmů o Harry Potterovi, film produkoval společně s Davidem Barronem. Scrénárista Steve Kloves, který napsal scénáře pro první čtyři filmy o Harry Potterovi, adaptoval scénář podle knihy J.K. Rowling. Lionel Wigram měl na starosti výkonnou produkci filmu, koproducentem je John Trehy.

Warner Bros. Pictures a Heyday Films production uvádí "Harry Potter a Princ dvojí krve," šesté pokračování filmů o Harry Potterovi podle knižní předlohy J.K. Rowling. Znovu se setkáme s herci Danielem Radcliffem, Rupertem Grintem a Emmou Watson v rolích mladých kouzelníků Harryho Pottera, Rona Weasleyho a Hermiony Grangerové, kteří čelí novým výzvám a nebezpečím souvisejícím s návratem Lorda Voldemorta.

Další známé tváře z předchozích filmů o Harry Potterovi jsou např.: Helena Bonham Carter jako Bellatrix Lestrangeová; Robbie Coltrane jako Rubeus Hagrid; Michael Gambon jako Profesor Albus Brumbál; Alan Rickman jako Profesor Severus Snape; Maggie Smith jako Profesorka Minerva McGonagallová; a Julie Walters jako Molly Weasleyová.

Řada mladých herců se vracích do svých rolí bradavických studentů včele s Tomem Feltonem coby Draco Falfoy, Evanna Lynch se znovu objeví v roli Lenky Láskorádové a Bonnie Wright jako nejmladší členka Weasleyovic klanu Ginny.

Hvězdnou hereckou sestavu doplní dva úspěšní herci, kteří se v sérii Harry Potter objevují vůbec poprvé. Oscarový Jim Broadbent ztvární profesora Horáce Křiklana. Helen McCrory hraje Narcissu Malfoy, matuku Draca Malfoye a sestru zlé Bellatrix Lestrangeové.
Navíc uvidíme několik nováčků, kteří filmem "Harry Potter a Princ dvojí krve" debutují: Jessie Cave hraje roli Lavender Brownové, která se zamiluje do Rona Weasleyho; Hero Fiennes Tiffin ztvární roli jedenáctiletého Toma Riddlea a Frank Dillane hraje Toma Riddle v 16 letech, kdy už se pomalu stává hrůzným Lordem Voldemortem.
Kameraman Bruno Delbonnel je také nováčkem ve světě Harryho Pottera. Většina ostatních tvůrců se již stala neoddělitelnou součástí dlouholeté série: výtvarník Stuart Craig, střihač Mark Day, návrhářka kostýmů Jany Temime, tvůrce zvláštních efektů Nick Dudman, tvůrce vizuálních efektů John Richardson a skladatel Nicholas Hooper.


"Harry Potter a Princ dvojí krve" není jen novou kapitolou ze života Harryho, jeho přátel i nepřátel, ale přínáší humor i zlomená srdce a pojí minulost s přítomností jako nikdy předtím. Čím víc se blíží návrat Lorda Voldemorta, tím vážnější následky má volba mezi dobrem a zlem.
Heyman říká: "Jedním z ústředních témat knih o Harry Potterovi jsou naše volby a to, co nás určuje. Právě toto v našich filmech chceme zdůraznit. Každá z knih a stejně tak každý z filmů popisuje vždy jiný rok Harryho života. Šesté pokračování není žádnou výjimkou. V minulém díle jsme sledovali Harryho v obtížném období - mučily ho sny, pochyboval sám o sobě a všude kolem něj byly jeho osobní démoni. Teď je o rok starší a to přináší úplně jiné problémy a taky odpovědnost."
"Pro mě byly tyto filmy vždy o ztrátě nevinnosti," říká Daniel Radcliffe, představitel titulní role, kterému se už nejspíš nedá říkat malý kouzelník. "Když Harry vstoupil do tohoto světa, bylo všechno úžasné a dokonalé a tak nějak čisté. Ale jak filmy pokračovaly, Harry si uvědomoval, že svět kouzelníků má stejně tolik - a ne-li dokonce víc - problémů, jako svět, ve kterém vyrůstal dříve."
Některé výzvy jsou ale společné teenagerům v obou světech - ať už v mudlovském, nebo v tom kouzelnickém. Producent David Barron potvrzuje, že neexistuje žádné magické zaříkadlo, žádné kouzlo, jak se vyhnout nebezpečí dospívání. "Milostné pletky nejsou nikdy nic jednoduchého a nezáleží ani na tom, kolik Vám zrovna je, ale v období dospívání mohou být někdy pěkně zamotané. Myslím, že Jo (J.K.Rowling) to v knize zachytila naprosto dokonale a náš úžasný režisér spolu s talentovanými herci to skvostně převedli na plátno s humorem a se srdcem."

Režisér David Yates vstoupil do světa Harryho Pottera s filmem "Harry Potter a Fénixův řád," pátým filmem v sérii. "Byla to skvělá zkušenost a měl jsem velkou radost, když mě znovu oslovili," říká. "Miluju šesté pokračování. Je to obrovská zábava, přináší do Bradavic víc romantiky, než jsme viděli dřív a navíc to kombinuje s nepříjemným odhalením Voldemortovy minulosti, které bude mít nedozírné následky v následujícm díle.
"Další rok přináší další výzvy jak Harrymu, tak i Ronovi a Hermioně. Čím jsou starší, tím spletitější jejich postavy jsou," pokračuje Yates. "Opravdu si užívám to, jak hlouběji poznáváme různé aspekty postav společně s Danem, Rupertem a Emmou. Všechny je vážně baví tohle poznávání a odkrývání všech pocitů a názorů dospívajících postav s pokračujícím příběhem."

"Film "Harry Potter a Princ dvojí krve" začíná velmi napjatou atmosférou, jelikož se Lord Voldemort vrací ze svého úkrytu," říká Yates. Posílení návratem Pána temnot útočí Smrtijedi, jak se jim zlíbí a dokonce ani svět mudlů už není před jejich terorem ochráněn. Londýn zahalují černé mraky, lidé cítí neznámé nebezpečí ve vzduchu. Zničehonic se z mraků vyřítí tři Smrtijedi a prolétávají městem, přičemž za sebou zanechávají hotovou zkázu. Pouhým pohledem se spatřit nedají, rozhoupou most Millennium, praskají ocelová lana, lidé se snaží zachránit si životy.

Heyman tvrdí: "Anarchie šířená následovníky Voldemorta, která začala rozkládat kouzelnický svět, už začíná přesahovat i do světa mudlů." Nacházíme Harryho Pottera v kavárně na nádraží, jak jedním okem čte Denního Věštce a druhým sleduje pěknou číšnici, která sympatie k Harrymu také netají. Jenže než Harry stačí rande vůbec začít, objeví se na nástupišti Brumbál a doslova ho smete na tajemnou misi.

Znovu v roli ctihodného profesora Brumbála se objevil Michael Gambon, který poznamenává: "Vztah mezi Harrym a Brumbálem je v tomto filmu daleko užší než vztah mezi ředitelem a studentem. Stejně jako Harry vyrostl z malého kluka do inteligentního mladého muže, tak se i vztah Brumbála a Harryho změnil v blízké přátelství."
Místo svého rande se Harry s Brumbálem ocitá v mudlovském domě, který vypadá, jako kdyby ho někdo vykradl. Ačkoli se zdá, že je dům neobydlený, netrvá dlouho, než Brumbál objeví vetřelce uprostřed toho nepořádku: Horáce Křiklana. Kdysi oblíbeného profesora lektvarů v Bradavicích. Horác odešel do důchodu před lety a vzal si s sebou i vzpomínky na své nejlepší studenty, včetně Toma Riddla, jenž projevil zvýšený zájem o Temná kouzla.
Když se věřilo, že je Voldemort mrtvý, vzpomínka na mladého chlapce se zdála být nedůležitá. Jenže nyní, když Voldemort dokazuje, že je opravdu naživu, historie přeměny Toma Riddle na Pána temnot by mohla nést vodítka k jeho síle. Brumbál si je jistý, že Horác Křiklan si na Toma Riddla pamatuje až moc dobře, jelikož byl jedním z jeho nejoblíbenějších studentů.

Křiklan si uchovává fotogragie všech svých nejlepších a slavných studentů na polici, kde si je vždy s pýchou prohlíží. Brumbál nepochybuje, že slavný Harry Potter - Vyvolený - by byl "korunním klenotem" této sbírky. Nicméně se Křiklan velmi snaží, aby jeho nadšení nebylo příliš patrné. "Požaduje větší kancelář a výrazný nárůst mzdy," prohlašuje Broadbent.

Křiklanovy požadavky lepší kanceláře daly zabrat vedoucímu výpravy Stuartu Craigovi a jeho týmu. "Rozkaz zněl: dát mu velkolepou kancelář," říká Craig. "Chtěli jsme, aby vypadala honosně a dramaticky. Byl tam velký krb a úžasná terasa s výhledem na hory. Ze všeho nejvíc požadovala pompéznost, aby odpovídala charakteru Křiklana." "Scéna bylá velkolepá. Jsem rád, že Horác trval na svých požadavcích," směje se Broadbent. "Bylo to dokonalé."

Kostýmní návrhářka Jany Temime si taktéž užila vytváření garderoby pro tuto postavu. Popisuje ji jako: "Trochu dandy. Profesor Křiklan je celkem excentrický anglický gentleman, který má rád dobré víno, dobré jídlo, dobrou společnost a samozřejmě dobré oblečení. Oblékli jsme ho do tvídových obleků s velkými vzory a má také krásný aksamitový oblek na vánoční party. Vypadá skvostně. Zároveň ale dlouho nepracoval a jeho oblečení zažilo už lepší dny. Jeho oblečení tedy vypadá krásně, ale pár knoflíků už trochu visí a podobně"

Temime uzavírá, že museli Broadbentovi trochu přidat, jak se tak říká. "Museli jsme ho trochu vycpat, protože postava je poněkud kulatější, než je Jim ve skutečnosti. Když přišel poprvé na zkoušku, přišel jako Jim Broadbent a odcházel jako profesor Křiklan.
...
Mladí kouzelníci brzy zjistí, že bohužel neexistuje žádné kouzlo, které by jim pomohlo zdolat nelehký věk a s ním spojené románky, žárlivost, poblouznění, neopětovanou lásku s jakou se potýkají i obyčení milovští teenageři

Poprvé se dozvíme o citech Harryho k Ginny Weasleyové, ta ale chodí s Deanem Thomasem, což se moc nelíbí jejímu bratru Ronovi, který se bláznivě zamiluje do Lavender Brownové. Hermiona, která je tajně zamilovaná do Rona, ho jen z povzdálí sleduje a žárlí, tak si vyjde s Cormacem McLaggenem, ačkoli ho nemůže vystát, jen aby Ron začal žárlit…

Ve filmu "Harry Potter a Fénixův řád" jsme viděli Harryho slavný první polibek s Cho Changovou. V tomto filmu začíná Harry nový vztah se dlouholetou kamarádkou Ginny, když si uvědomí, že z Ronovy malé sestřičky vyrostla krásná mladá žena. Bonnie Wright, která stejně jako její postava vyrostla, říká, že city její postavy k Harrymu nejsou žádnou novinkou. "Jako malé se jí nejlepší přítel jejího bratra velmi líbil, ale nikdy nevěřila, že by z toho mohlo něco být právě proto, že to je nejlepší přítel jejího bratra. Po těch letech si vybudovali vzácné pouto. Ginny rozumí povinnostem, které Harry má vůči kouzelnickému světu a všichni ho považují za "Vyvoleného." Co si ale neuvědomuje, je to, že i Harry začal mít rád ji. To ji opravdu překvapí a myslím, že to překvapí i Harryho samotného," směje se.

V cestě začínajícího vztahu mezi Harrym a Ginny ale stojí její přítel Dean Thomas (Alfred Enoch). Ron si Deana hlídá, protože se chce postarat o svou sestru a Harry nechce vědět, jak by asi koukal Ron na něj, kdyby si s Ginny začal. Radcliffe říká: "Harry začíná cítit k Ginny čím dál víc, ale její bratr je jeho nejlepší kamarád a s tím si nechce zahrávat. Zároveň chce ale Ginny políbit, takže má celkem dilema. Je to legrace a je to i trochu roztomilé."

Rona ale trápí jiné věci - jeho vlastní milostný trojúhelník. Ron Weasley poprvé oficiálně v centru milostného zájmu, ačkoli fanouškové už dlouho podezřívali, že se mají s Hermionou rádi, i když by si to nikdy nepřiznali. Jenže kdo své city netají je hezká Lavender Brownová a každou příležitost dát Ronovi najevo své city plně využije.

"Ron má v tomto filmu konečně přítelkyni," říká Rupert Grint. "Na začátku si myslí, že teď je pánem všeho. Po nějaké době se toho ale přejí, jelikož Lavender to s láskou až moc přehání, začíná se jí bát. Dává mu drahé dárky, všude je s ním a Ron neví , jak s tím naložit."

Někdo ale Lavenderiny projevy lásky k Ronovi vidí obzvlášť nerad: Hermiona, která tajně Rona miluje, zatímco on zůstává netečný. Yates vysvětluje: "Možná se na první pohled nezdají být klasickým párem - ona je chytrá a spořádaná a vážná a on se nezdá mít nic z toho. Jenže je k sobě táhne něco jiného."

Hermiona své city nedala nikdy najevo a teď má zlomené srdce - a bojí se, že promarnila svou šanci, a co hůř, kvůli holce, kterou nemůže ani vystát. "Hermiona Lavender nesnáší," říká Watson. "Jen fakt, že je s Ronem, by stačil, ale já myslím, že Hermiona ji nesnáší hlavně proto, že je její naprostý opak. "

Ron a Cormack McLaggen jsou nejen rivalové v lásce, ale také rivalové v týmu, když se oba ucházejí o stejný post v týmu Nebelvíru. Pohledný, atletický Cormac se snaží zaujmout Hermionu a získat Ronův post. "Je to arogant, co se rád předvádí a myslí si, že je ve všem nejlepší," tvrdí Freddie Stroma, který ztvárnil roli Cormaca. "Chce dát Ronovi za vyučnou, když jde po jeho postu a … po Hermioně. "
"Ron je pochopitelně Cormacem zastrašený, protože vypadá daleko líp, než Ron kdy vypadat bude," říká Heyman. "S pomocí přátel ale odkáže Cormace tam, kam patří." Mimo tréninků zažijeme i opravdový zápas mezi Nebelvírem a Zmizozelem. "Bylo vážně báječné natáčet scény z famfrpálu, protože v minulém filmu jsem k tomu neměl příležitost," pochvaluje si Yates. "Nejprve jsme chtěli prozkoumat, jak náročný sport to je, protože když lítáte vzduchem na koštěti rychlostí 60 mil za hodinu, snažíte se vyhnout všem možným míčům a všem hráčům, je to opravdu náročné. "

Létající výbava, která byla použita při famfrpálových scénách v předešlých fimech se musela pro film "Harry Potter a Princ dvojí krve" vyměnit, protože nám děti už vyrosly. Supervizor speciálních efektů John Richardson říká: "Létající košťata, která jsme měli pro předchozí filmy, musely být navrženy znovu, protože byly navrženy a vyrobeny pro malé děti. Teď už tu máme velké pány a dámy. "
Pro létací scény ve výškách bylo použito několik zařízení, včetně jedné, které se říká Matrix, která herce nebo kaskadéra rychle roztočí kolem jakékoli osy, přičemž je stále bezpečně připoután. Koordinátor kaskadérů poznamenává: "Díky Matrixu jsme získali širokou škálu pohybů a přitom je pohyb plynulý a hlavně bezpečný." "Můžou se točit dokola jedním směrem a hned zase jiným…
Další zařízení, která se použila k natáční famfrpálových scén zahrnovaly třeba i obrovská ruská houpačka, která člověka vystřelí do vzduchu, takže kamera ho může zachytit ve volném pádu. Nechyběla ani klasická trampolína.
...
Jeden ze studentů ale nemá čas ani na hru ani na zábavu. Draco Malfoy byl povolán samotným Lordem Voldemortem na důležitou misi. Draco rád přijímá, protože tím získá ocenění, po kterém dlouhou dobu touží… a, ve svých očích, konečně bude mít status podobný tomu, který má jeho odvěký rival Harry Potter.
Roli Draca Malfoye hraje opět Tom Felton, který říká: "Vždycky na Harryho žárlil a záviděl mu jeho výjimečné postavení . Draco má teď šanci být taky "Vyvolený" a to pro něj hodně znamená. Navíc je jeho otec poslaný do Azkabanu a na něm teď je, aby získal zpět jméno rodiny. Chce Voldemortovi dokázat, že je pro tu práci ten pravý a - co je důležitější - aby na něj byl otec hrdý."
Dracovo dospívání je patrné i z jeho oblékání. Odmítl nosit školní uniformu a vyměnil ji za černý oblek a hůlku svého otce. "Je pravým synem svého otce a obléká se podle toho," potvrzuje Temime. "Chtěli jsme vyjádřit, že sám sebe vidí už jinde než v Bradavicích."

Úkol, kterým byl Draco pověřen, je ale tak hrozný a tak riskantní, že jeho matka Narcissa Malfoyová riskuje i to, že rozhněvá Pána Temnot a jde za Severem Snapem do jeho domu, kde ho požádá, aby pomohl jejímu synovi s vykonáním jeho úkolu. Helen McCrory, která roli aristokratické Narcissy Malfoyové zahrála, vypráví: "Draco byl pověřen neuvěřitelně nebezpečným úkolem a ona si nemyslí, že by toho byl schopen. Proto se rozhodne za každou cenu ochránit svého syna. Je zoufalá. Myslím, že tom okamžiku musí mít na Voldemorta příšerný vztek - jedna věc je chtít vaši loajalitu, ale druhá je žádat život vašeho dítěte. Narcissa je sice zlá, ale je to dobrá matka."
Narcissa je doprovázena svou sestrou, nenávistnou Smrtijedkou Bellatrix Lestrangeovou. Bellatrix trvá na tom, že je čest, že si Voldemort osobně vybral Draca, aby vykonal jeho plány. Snapeovi nevěří. Když Snape souhlasí, že Dracovi pomůže, donutí ho Bellatrix, aby dal neporušitelný slib.
...
Zatímco Bellatrix a ostatní šílí kolem, Draco se plíží kolem hradu a experimentuje s tajemným mizejícím kabinetem na půdě. Právě jak se Dracova matka obávala, významnost jeho poslání si vybírala svou daň na mladém kouzelníkovi. "Není přesně ten chlap, jakým si myslel, že je," připouští Felton. "V předchozích letech se projevoval jako sebevědomý a namyšlený, ale teď se ukáže, že je slabší, než by si kdy myslel. Líbilo se mi hrát i jeho zranitelnou stránku."
"Draco chtěl být vždy v centru dění," souhlasí Yates. "Chce být "Vyvoleným," tím, o kterém se mluví a doufá, že vyplněním hrůzné mise, kterou si pro něj Voldemort vymyslel, mu přinese slávu. Ale pod tlakem se začíná hroutit…
Je mu teprve 16 nebo 17 let a nese břemeno, o kterém ví, že je velmi temné...Draco Malfoy byl vždycky zloduch… trochu blázen taky. Poznáváme, že pod arogantním zevnějškem je zranitelný, křehký člověk, což často platí pro ty, co šikanují jiné. Malfoyovo chování vyvolalo podezření Harryho Pottera. Ten je víc a víc přesvědčen, že se z Malfoye stal smrtijed, ačkoli o tom Ron i Hermiona pochybují. Sice k Malfoyovi žádnou lásku necítí, nevěří, že by zašel až tak daleko.

Poprvé dojde i k boji mezi Harrym a Dracem. Nikdy se nesnesli, ale zatím spolu otevřeně nebojovali. Zaklínadla létají vzduchem, až Harry vyšle zničující kouzlo s téměř smrtelnými následky… kouzlo, které se naučil od Prince dvojí krve.
...
Harry nemá ani zdání, kdo je Princ dvojí krve. Ví o něm jen to, že byl majitelem staré učebnice, která se dostala do ruky Harrymu, když se zapsal na hodiny lektvarů profesora Křiklana.
Ručně psané poznámky od Prince dvojí krve v Harryho učebnici z něj udělají ještě větší hvězdu v Křiklanově třídě, což se báječně hodí Brumbálovi. Ví, že profesor Křiklan by rád přidal Harryho do své sbírky významných studentů. Brumbál ví, že Křiklan schovává důležitou informaci o mladém Tomu Riddleovi, ale potřebuje Harryho, aby tu informaci od Křiklana získal.
Brumbál věří, že klíč k obraně Lorda Voldemorta leží v jeho minulosti, proto střádá všechny vzpomínky, které se s Tomem Riddlem vážou, aby shromáždil co nejvíce informací a zjistil, kdy a jak získal Riddle znalosti o tom, co mu umožní se stát - jak říká - "nejnebezpečnějším temným kouzelníkem všech dob." Každá vzpomínka, kterou Brumbál vlastní, je pečlivě označena a uložena.Jednu z nich vezme, nalije obsah do myslánky a ukáže Harrymu svou první vzpomínku na Toma Riddla jako malého chlapce.

Harry sleduje, jak ještě mladý Brumbál přijíždí do sirotčince. Stuart Craig, který měl na starosti výpravu, říká, že inspirací k tomuto exteriéru byla budova, kterou objevil v Liverpoolu. "Najednou se před námi objevila tahle monolitická, cihlová stavba, která dominovala celému svému okolí," popisuje. "Bylo to skoro hrozivé, vypadalo to jako vězení. Pro interiér jsme použili glazované kachličky typické pro viktoriánské instituce, neboť se lehce udržovaly a hodně vydržely. Dodává to temný pocit, který dokonale odpovídal prostředí, které jsme chtěli pro sirotčinec vytvořit."

Brumbál je veden chodbou do jednoho z pokojů, kde ho přivítá chladný pohled mladého Toma Riddla. Roli jedenáctiletého Toma hraje Hero Fiennes Tiffen, který je náhodou synovcem Ralpha Fiennese, herce, jenž hraje Lorda Voldemorta. "Tom je temný, zasmušilý kluk," kterému bylo 10, když získal roli mladého Toma Riddla. "Má tyhle zvláštní schopnosti a může ublížit komukoli, kdo je na něj zlý. Nemá žádné kamarády v sirotčinci, tak krade věci ostatních, protože ho to k nim tak nějak přibližuje. "
Brumbál říká Tomovi, že v Bradavicích se naučí, jak kontrolovat své schopnosti. Odchází, aniž by tušil, že se kola osudu právě roztočila.

Brumbál později ukáže Harrymu další vzpomínku, tentokrát na šestnáctiletého Toma Riddla, který se stal jedním z oblíbených studentů Horáce Křiklana. Frank Dillane, který představuje Toma Riddla v tomto věku, poznamenává: "Tom je velmi okouzlující, ale také velmi manipulativní. Jeho vztah s Křiklanem je trochu převrácený. Mám tím na mysli vztah student/učitel, to učitel by měl mít autoritu. Ale z toho, co vidíme, se zdá, že to Tom tahá za nitky."

"Frank odvedl skvělou práci. Bezchybně předvedl, že pod povrchem něco vře," říká Barron. "Tom je extrémně zdvořilý, ale jde z něj i strach, což znervózňuje Křiklana." Jeden večer se Tom zdrží o něco déle po setkání, které Křiklan pro své oblíbené studenty pořádá, a zeptá se ho na trochu "vzácnou magii." Ale Křiklan vztekle odmítne, odmítá se o takových věcech bavit a pošle Toma pryč.

Harry je pochopitelně zmaten, dokud mu Brumbál nevysvětlí, že tato vzpomínka není pravdivá. Byla změněná majitelem vzpomínky - Horácem Křiklanem. Ať už Křiklan sdělil Tomovi jakoukoli informaci, může právě tato informace vést k poražení Voldemorta. Harry musí nějak přimět Křiklana, aby překonal svůj pocit viny a strach a prozradil, co se skutečně stalo.
...
Cíl najít a i zničit Voldemortovu nesmrtelnost a sílu posílá Harryho a Brumbála na nebezpečnou cestu do opuštěné jeskyně v útesech. Stuart Craig vzpomíná: "Když jsme hledali lokace pro film, objevili jsme i Moherové útesy na západě Irska a okamžitě jsme pochopili, že to je naprosto úžasný vstup do jeskyně."
Interiér jeskyně vypadá jak z geometrických krystalových útvarů, takže Craig a jeho tým začali zkoumat různé skalní útvary. Navštívili krystalové i solné jeskyně, aby studovali vlastnosti krystalových povrchů. "Abychom napodobili solné krystaly, museli jsme hodně zkoušet a experimentovat se syntetickými pryskyřicemi," poznamenévá designér. "Byla to výzva vytvořit něco magického a zároveň realistického. Byla to výzva i pro Tima Burkea a jeho tým, který měl na starosti vizuální efekty a také pro (kameramana) Bruna Delbonnela. Jak nasvítíte lesklý krystalový ostrov uprostřed obrovské černé prázdnoty? Každý byl součást procesu; byla to vzrušující spolupráce."
V jeskyni čelí Harry a Brumbál příšernému nebezpečí a poprvé přiměje Brumbál Harryho, aby převzal kontrolu. Radcliffe uvádí: "Když Brumbál vezme Harryho na tuto misi, je to i tak trochu rituál. Připravuje Harryho na to, co musí zákonitě přijít a co bude muset udělat. Toto je začátek porážky Voldemorta a Harry by nikdy neutekl před odpovědností a povinností."

"Ve filmu je celkem jasná linie, když Brumbál říká 'Znovu po tobě musím žádat příliš, Harry.' Cíti vinu? Nevím, jestli je to vina, co cítí, ale ví, že Harry už vyrostl a myslím, že to je všechno součástí vzdělávání Harryho Pottera. Brumbál ví, že nakonec to nakonec to bude Harry, kdo se bude muset postavit Voldemortovi. Seznámení s Křiklanem, obeznámení s Voldemortovou historií a nebezpečná cesta je všechno součástí přípravy Harryho na poslední bitvu, která je před ním."
čerpáno : www.sms.cz

Jedna z mých posledních .. trošku taká smutnější...

4. července 2009 v 16:39 | Garnity |  literatura
Bez útěchy pláč

Úzko na prsou
ta tíha věčných bědování
žádný spěch
a ruce na klíně svorně složené
jen přátel pár
těch opravdových
k tobě vítr zavál.

Jak jednoduché je říct
Vrátím se brzy, nashledanou ..
tak v koutě tiše doufám
ruce svorně složené na klíně
když bílá rakev mizí v závoji slz.